به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته دولت، کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرد تا پس از تصویب کامل این لایحه و ارائه آن به مجلس و در صورت تصویب مجلس، چهار صفر از پول ملی حذف شود و واحد پول ملی به طور رسمی از ریال به تومان تغییر کند.

چرایی پاک سازی 4 صفر از پول ملی

طرح موضوع حذف صفر که در ماه‌های گذشته نیز مطرح شده بود، مجادلاتی در محافل رسانه‌ای و فضای مجازی ایجاد کرد که مروری بر آن و شفاف سازی آن‌ها ضروری است:

۱- اصل موضوع کاهش صفر‌های پول ملی به طور قطع قابل دفاع است. از یک سو ریال به عنوان واحد پول رسمی جایگاهی در بین مردم ندارد و مردم با حذف یک صفر در عمل پول ملی را تغییر داده اند. بسیاری در عمل سه صفر دیگر را هم حذف کرده اند. به گونه‌ای که در لفظ، یک کیلو سیب را نه به قیمت رسمی مثلا ۱۰۰ هزار ریال و نه به قیمت غیررسمی ۱۰ هزار تومان بلکه با ادبیات غیررسمی‌تر و محاوره‌ای خود آن را ۱۰ تومان اعلام می‌کنند.

۲- نظام آماری و گزارشگری کشور برای اعلام ارقام بزرگ و مردم برای خوانش آن به طور عملی با مشکل مواجه هستند. به عنوان مثال برای خوانش رقم نقدینگی کل کشور که عدد آن اکنون حدود ۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ است، آن را به شکل حروفی دو هزار هزار میلیارد تومان می‌نویسیم. در بسیاری از جداول آماری بانک مرکزی و مرکز آمار نیز سه تا شش صفر حذف می‌شود و ارقام به هزار یا میلیون گفته می‌شود که در عمل فهم اعداد و برقراری ارتباط سریع با آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

۳- وجود صفر‌های زیاد احتمال اشتباه در محاسبه به ویژه در زمینه تراکنش‌های کارتی و اینترنتی را موجب شده و در عمل اشتباهات و گاهی سوءاستفاده‌هایی از افراد کم سواد در این زمینه صورت می‌گیرد که کاهش صفر‌ها به کاهش این اشتباهات کمک می‌کند.

با این حال کاهش صفر‌ها چالش‌ها و هزینه‌هایی را هم ایجاد می‌کند. نکته مهم در این زمینه اشتباهات و سردرگمی ناشی از کاهش صفرهاست. این معضل جنبه گریز ناپذیر هرگونه تغییری از این دست است. به ویژه از این جهت که تقریبا همه مردم از بابت خرید و فروشی که در طول روز خواهند داشت، حداقل در کوتاه مدت با سردرگمی مواجه خواهند شد. این گونه هزینه‌ها را با فرهنگ سازی، آموزش و فرصت دادن می‌توان جبران کرد. نکته مهم این است که پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که از زمان تصویب و نهایی شدن اجرای این تصمیم دو سال مهلت برای اجرا وجود دارد که این مهلت دو ساله همچنین می‌تواند هزینه‌های چاپ اسکناس جدید را کاهش دهد و اسکناس با صفر‌های کمتر به تدریج جایگزین اسکناس‌های قدیمی شود.

نکته دیگری که قابل طرح است چالش گرد شدن ارقام است. زمانی که چهار صفر از پول ملی حذف می‌شود ممکن است این انگیزه ایجاد شود که ارقام دارای مانده کمتر از یک واحد پول ملی به سمت بالا گرد شود. مثلا کرایه تاکسی ۴۵۰۰ تومانی فعلی که ۴.۵ تومان جدید می‌شود به پنج تومان میل کند. این معضل با تعریف واحد پول خرد قابل حل است. چنان که پیشتر گفته شده بود، واحد پول خردی شکل می‌گیرد که شبیه دلار و سنت آمریکاست. به این ترتیب هر ۱۰ هزار ریال فعلی به یک تومان تبدیل می‌شود و هر یک تومان جدید معادل ۱۰۰ ریال جدید خواهد شد؛ بنابراین کرایه تاکسی ۴۵۰۰ تومانی فعلی تبدیل به کرایه چهار تومان و ۵۰ ریال خواهد شد.

در هر صورت اکنون که گاهی مباحث عجیبی درباره آثار حذف چهار صفر، مطرح شده است. در پاسخ باید گفت واضح است که حذف چهار صفر هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش قدرت خرید ندارد. چرا که حذف چهار صفر همزمان درآمد و هزینه را شامل می‌شود. آن چه که مهم است توجه به آثار روانی این مسئله است که حذف چهار صفر را نباید به شکل اقدامی برای بهبود یا تضعیف قدرت خرید مردم تصویر کرد چرا که حذف چهار صفر برای سهولت محاسبات و بهبود شکل و شمایل کج و معوج پول ملی ضروری است و دیر یا زود باید سراغ آن رفت.

منبع: خراسان

انتهای پیام/

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان | " جذاب ترین " نقشی در تولید محتوای این مطلب ندارد، مطلب منتشر شده با ذکر منبع می باشد.